Pirms paraksti darba līgumu…

Daudzsološs uzņēmums piedāvā Jums darba līgumu. Ja skaitļi ir pareizi, vai jūs vienkārši nevajadzētu noķerties, legalizēt, parakstīt un svinēt?

Ne tik ātri – jums ir rūpīgi jāizlasa līgums, jāapzinās daži darba tiesību akti un juriskonsulti jāpārskata attiecīgie dokumenti. Šeit ir sākums tam, ko meklēt, uzsākot līguma pārskatīšanas procesu.

1. Tas ir darba drošība, stulba

Aizsardzība pret piespiedu izbeigšanu nav automātiska ar darba līgumiem. “Jums jājautā:” Vai ar šo nolīgumu es saņemšu jebkādu darba drošību? “Saka Džošua Zukerberga, partneris Pryor Cashman LLP Ņujorkā.

Kā tu to dari? Pirmkārt, “lai noteiktu, vai esat darbinieks, kas strādās pie darba vai strādās uz noteiktu laiku,” saka Paties Fišers, galvenais Gordon & Rees LLP advokāts Maiami.

2. Sākuma un beigu datumi

“Jums ir jābūt sākuma datumam un beigu datumam jūsu nodarbinātībai, citādi tas ir tikai piedāvājuma vēstule,” saka Alan Lescht, Alan Lescht & Associates dibinātājs, PC dibinātājs Vašingtonā. Šie datumi ir nepieciešami, bet nepietiekami. Izlasiet līgumu, lai izprastu visus izbeigšanas noteikumus.

“Darba devēji bieži iekļaus valodu, kas nozīmē, ka attiecības paliek pēc vēlēšanās, kas nozīmē, ka jūs jebkurā brīdī varat tikt izbeigta jebkura iemesla dēļ,” saka Lescht. “Man bija ārsti, kas domāja, ka viņi ir bloķējušies trīs gadu termiņā, bet viņi neatbilda valodai, kas ļauj darba devējam izbeigt viņus 30 vai 60 dienas iepriekš.”

3. Izbeigšanas iemesls

“Darbinieks vēlas vienkārši izbeigt darbu,” saka Lesšts. “Jūs nevēlaties, lai darba devējs izbeigtu plašu rīcības brīvību.”

4. Kompensācija un pabalsti

Kāda ir jūsu maksa? Vai prēmija ir garantēta vai izvēles tiesības? Kurš nolemj, vai esat izpildījis kritērijus veiktspējas bonusam? Cik mērķis ir šie kritēriji? Vai pabalsti ir garantēti vai maināmi pēc darba devēja pievilcības?

“Pārliecinieties, vai visi kompensācijas veidi ir detalizēti,” saka Fisher.

5. Darba apraksts

Ja jūs piekrītat, ka uz noteiktu laiku ir ieslodzīts darbā, pārliecinieties, vai tas ir darbs, kas, jūsuprāt, tas ir. “Es gribētu sagaidīt, ka mans vārds un loma ir izskaidrota un no manis sagaidāma,” saka Fišers.

6. Moonlighting

Ja jūs plānojat veikt jebkādu darbu vietnē, pārliecinieties, ka līgums neaizliedz to darīt. “Īpaši šajā ekonomikā daudziem cilvēkiem ir vairāk nekā viens darbs, un daudziem darba devējiem būs ekskluzīvs nodarbinātības nodrošinājums,” apgalvo Fišers. Tomēr viņa piebilst, ka šie noteikumi nav vienādi izpildāmi 50 valstīs.

7. Autortiesības, izgudrojumi utt

Jūsu darba devējs var iesniegt prasību par savu radošo darbību augļiem, pat ja jūs strādājat pie sānu projekta pie sava darba devēja telpām un ārpus darba laika. “Ja jūs savu darbu laikā esat izgudrojis kaut ko tādu, intelektuālais īpašums parasti pieder darba devējam,” saka Fišers.

Kas par šo izcilo izgudrojumu jūsu garāžā, kas ir gandrīz pilnīgs, kad jūs parakstaties ar jaunu darba devēju? “Jūs varētu vēlēties izcelt visu, ko jūs jau strādājat, un nojauciet to,” saka Zukerbergs.

8. Noncompete klauzula

Sargieties no parakstīšanas jebkura līguma, kas ļauj jums strādāt konkurentam ievērojamu laiku pēc atdalīšanas. “Darba ņēmējiem ir jāpārliecinās, ka viņi nākotnē nespēj kļūt par bezdarbniekiem,” saka Fišers.

Tomēr tiesas var nelietīgi izturēties pret darba līgumu, kas aizliedz jums praktiski jebkurā vietā, uz visiem laikiem. “Lai izpildāmi, nekompiletiem jābūt saprātīgiem termiņiem un saprātīgiem ģeogrāfiskiem ierobežojumiem,” saka Lescht.

9. Klientu un darbinieku neuzticība

Meklējiet pēcnodarbinātības ierobežojumus jūsu spējai veikt darījumus ar cilvēkiem, ar kuriem esat strādājis līguma darbības laikā. “Var būt aizliegums zagt darbiniekus,” saka Lescht. “Lai izpildāmu, terminam jābūt saprātīgam, iespējams, vienu vai divus gadus.”

10. Darba devēju tirdzniecība

“Kas notiek, ja uzņēmums tiek pārdots? Vai darba līgums tiek izbeigts vai paliek spēkā? “Jautā Alyson Brown, partneris Clouse Dunn Khoshbin LLP, Dalasā.

Vai jūs patiešām varat apstrīdēt darba līguma noteikumus? Jā, un cienījamai sabiedrībai ir jāciena jūs par to. “Desmit reizes no 10, ir vērts jautāt par to, kas jums ir šaubas,” saka Zukerbergs.